خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

Premium WordPress Themes - AppThemes
Menu ارسال آگهی

بوتاکس

جوانسازی سپتامبر 1, 2016

بوتاکس

بوتاکس

شاید شما نیز بوتاکس را بارها شنیده باشید. بوتاکس یک راه موثر و ماندگار برای درمان چین و چروک پوست است. پوست یکی از حساس ترین عضوهایی است که به راحتی تحت تاثیر قرار می گیرد و تغییر می کند. با گذشت زمان و بالا رفتن سن، پوست فرد پیر می شود و دچار چین و چروک خواهد شد. برای از بین بردن این چین و چروک ها از راه های بسیاری استفاده می شود. اما بهترین روش جوانسازی پوست بوتاکس است. برخی از علل پیری پوست عبارتند از:

 • عوامل ژنتیکی
 • بالا رفتن سن
 • عدم مراقبت کافی از پوست
 • تغییرات هورمونی
 • آلودگی شیمیایی
 • مسائل ژنتیکی
 • نور خورشید
 • نازک شدن پوست
 • بیماری های پوستی
 • تغییرات استخوانی صورت
 • شرایط آب و هوایی

در این مقاله قصد داریم بوتاکس را به طور کامل به شما توضیح دهیم.

بوتاکس چیست

بوتاکس شکل تغییر یافته ی سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. این سم در حالت عادی باعث مسمومیت می شود. با تغییر در ساختمان این سم بوتاکس ساخته شده است. بوتاکس تاثیر بسیاری در رفع چین و چروک و صاف و شفاف شدن پوست دارد. بوتاکس با فلج کردن موقتی عضلات صورت باعث می شود که پوست شما صاف و شفاف شود.

تاریخچه بوتاکس

تاریخچه ی بوتاکس مربوط به زمان رم باستان است. در آن زمان از مواد سمی برای زیبایی استفاده بسیار می کردند و زنان رومی از گیاهان سمی برای بزرگ کردن مردمک و زیبا شدن چشم هایشان استفاده می کردند.

در سال 1822 دکتر Justin Kerner که یک دکتر آلمانی بود در ارتباط با علائم سیستمیک بوتولیسم در مسمومیت های غذایی مقاله ای را ارائه داد.

در سال 1980 دکتر اسکات در مورد کاربرد بوتولینیوم در استرابیسم اولین مقاله را چاپ کرد.

در سال 1989 استفاده از بوتاكس جهت درمان اسپاسم يك طرفه صورت، انحراف چشم و بلفارواسپاسم تأييديه FDA را گرفت.

در سال 2002 این تزریقات جهت اصلاح خطوط اخم مورد تأييد FDA قرارگرفت.

در سال 2004 تأييدیه FDA قرارگرفت برای تزریق بوتاکس در هيپرهيدروزيس زير بغل صادر شد.

 

کاربردهای بوتاکس

بوتاکس کاربردهای بسیاری دارد که در اینجا برخی از کاربردهای بوتاکس را برای شما آورده ایم:

 • رفع چین و چروک بین ابروها
 • رفع چین و چروک گردن
 • درمان دردهای موضعی
 • بالا بردن ابرو
 • رفع خطوط افقی پیشانی
 • کاهش تعریق کف دست و زیر بغل
 • کاهش نمایش لثه
 • رفع خطوط خنده

بوتاکس

ماندگاری بوتاکس

مدت اثر بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است. این مدت بین چند هفته تا ده ماه متغیر است و متوسط آن 3 ماه است. باید توجه داشته باشید که زمان تزریق بوتاکس، تجزیه دارو شروع می شود و به تدریج اثرات آن کاهش می یابد. به همین دلیل مدت اثر بوتاکس در واقع فاصله بین زمان تزریق بوتاکس تا زمان ختم اثر دارو است.

برخی دلایل ممکن است ماندگاری بوتاکس را کاهش دهند. ماندگاری بوتاکس در افرادی که سیگار مصرف می کنند و همچنین افرادی که کبد فعال دارند کاهش می یابد.

مصرف برخی داروها نیز می تواند ماندگاری بوتاکس را کاهش دهد.

بهتر است بدانید که ماندگاری بوتاکس اولین بار بسیار بیشتر از دفعات بعد است. زیرا در دفعات بعدی وجود آنتی بادی علیه بوتاکس باعث می شود که طول مدت اثر بوتاکس کاهش یابد.

به طور کل ماندگاری بوتاکس به عوامل زیر بستگی دارد:

 • جنس بوتاکس

اولین و مهم ترین عاملی که در ماندگاری بوتاکس موثر است جنس بوتاکس است. جنس بوتاکس می تواند ماندگاری آن را افزایش یا کاهش دهد. به همین دلیل دقت در انتخاب جنس بوتاکس تاثیر مستقیمی در ماندگاری آن دارد. بوتاکس ماده ای حساس است که باید در ساخت آن دقت کافی داشت. همچنین باید در حمل و نقل بوتاکس دقت نمود و آن را در دمای پایین نگه داشت.

 • سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن افراد متفاوت است و این امر در تاثیرات و ماندگاری بوتاکس موثر است. ماندگاری بوتاکس با توجه به بدن فرد کم یا زیاد می شود. بد نیست بدانید که ماندگاری بوتاکس در افرادی که ورزش های سنگین انجام می دهند کمتر است.

 • نحوه ی تزریق بوتاکس

نحوه ی تزریق بوتاکس نقش موثری در ماندگاری بوتاکس دارد. باید در تزریق بوتاکس دقت لازم صورت گیرد تا نتیجه به بهترین صورت ممکن باشد. به همین دلیل باید به کلینیک زیبایی معتبر رفته و تزریق را توسط پزشک مجرب انجام داد تا از بابت ماندگاری و اثر آن مطمئن شد.

 

[jwplayer mediaid=”1484″]

 

چرا بوتاکس بهترین روش جوانسازی است؟

بوتاکس مزایای بسیاری دارد اما برخی از مزایای مهم بوتاکس باعث شده که نسبت به روشهای دیگر ارجعیت پیدا کند. بوتاکس سریع ترین و موثر ترین روش برای رفع چین و چروک پوست است و زمان شروع اثر بوتاکس بین 4 تا 7 روز است.

تزریق بوتاکس 10 الی 20 دقیقه طول می کشد و بعد از اتمام تزریق می توانید به منزل بروید و در اکثر مواقع اطرافیان متوجه تزریق نخواهند شد.

اثرات تزریق بوتاکس با توجه به تعداد تزریق قبلی بین 4 تا 6 ماه طول می کشد.

تزریق بوتاکس از عمل ها دیگر ارزانتر و سریعتر است.

همچنین به کمک بوتاکس می توان دردهای میگرن و تعریق زیر بغل را درمان نمود.

تعداد دفعات مجاز برای تزریق بوتاکس

بهتر است بدانید که استفاده از بوتاکس نا مرغوب و تاریخ گذاشته آسیب های جدی به پوست شما وارد خواهد کرد و دچار عوارض بسیار بدی خواهید شد. به همین منظور به شما توصیه می شود از بوتاکس مرغوب استفاده کنید و در انتخاب کلینیک یا مطب برای انجام تزریق بوتاکس دقت نمایید.

اگر بوتاکس شما نا مرغوب باشد و یا از مواد درجه 2 یا 3 باشد بعد از 4 الی 5 بار مصرف بیمار دچار عوارض نادر خواهد شد.

همچنین ممکن است که از بوتاکس چینی استفاده کنند و بعد از 4 الی 5 بار پوست شما واکنش نشان خواهد داد.

اثر بوتاکس بعد از تزریق

شاید برای شما نیز این سوال پیش آید که بوتاکس چه مدت بعد از تزریق تاثیر خود را خواهد گذاشت؟

برخی از افراد بعد از تزریق بوتاکس سریعا به کلینیک مراجعه می کنند و شاکی هستند که چرا بوتاکس تاثیر مثبتی بر پوست شان نگذاشته است و چرا چین و چروک هایشان از بین نرفته است.

بهتر است بدانید که بعد از تزریق بوتاکس نیاز است که ماده به تمامی سطوح پوست و نواحی تزریق شده وارد شود. از زمان تزریق بوتاکس  به مدت دو یا سه روز تاثیری از آن دیده نخواهد شد و در واقع بوتاکس از روز سوم یا چهارم اثرات خود را نشان می دهد.

هرچه عضلات صورت ضعیف تر باشند زودتر نسبت به بوتاکس واکنش نشان می دهند و هرچه عضلات صورت قوی تر باشند اثرات آن دیر تر نشان داده خواهد شد.

بعد از تزریق بوتاکس نواحی زیر و دور چشم نقاطی هستند که ابتدا اثرات آنها به خوبی حس می شوند زیرا این ناحیه عصب های ضعیغی دارند و بعد از تزریق حدودا دو یا سه روز بعد تغییرات را حس خواهید کرد. بهتر است بدانید که عصب قسمت هایی مانند خطوط اخم قوی تر هستند و برای اثر گذاری زمان بیشتری نیاز دارند. بعد از دو هفته می توانید شاهد تغییرات مثبت در این نواحی باشید.

بوتاکس برای چه افرادی ممنوع است؟

 

افرادی که شرایط زیر را دارند نباید تزریق بوتاکس انجام دهند:

 

 • خانمهای باردار
 • افرادی که نارسایی کلیوی دارند
 • کسانی که بیماری های عصبی دارند
 • افرادی که داروهای ضد انعقادی مصرف می کنند
 • کسانی که یک هفته قبل از تزریق بوتاکس آمینو گلیکوزید مصرف کرده باشند
 • بیمارانی که دچار بیماری های فلج عضلانی هستند
 • افرادی که در دو هفته اخیر واکسیناسیون انجام داده اند

تزریق بوتاکس

کاهش تعریق زیر بغل با تزریق بوتاکس

یکی از کاربردهای تزریق بوتاکس کاهش تعریق زیر بغل است. با تزریق بوتاکس می توان تا حدودی تعریق زیر بغل را کاهش داد. این تزریق نیز موقتی بوده و برای مدتی تعریق زیر بغل فرد را کاهش می دهد. معمولا ماندگاری بوتاکس زیر بغل حدود 6 ماه است و بعد از تمام شدن مدت اثر آن نیاز است که تزریق مجدد انجام شود.

همچنین به کمک تزریق بوتاکس می توان تعریق کف دست را نیز کاهش داد و به این ترتیب می توان برای مدتی از عرق کردن کف دست جلوگیری نمود.

ماندگاری تزریق بوتاکس زیر بغل به موارد زیادی بستگی دارد. نوع پوست و جنس بوتاکس از موارد مهمی است که در ماندگاری بوتاکس نقش مهمی دارد. همچنین باید دقت کنید که تزریق بوتاکس را توسط یک پزشک متخصص و در یک کلینیک زیبایی معتبر انجام دهید تا از عوارض احتمالی در امان باشید.

 

بوتاکس دور چشم

یکی از کاربردهای رایج بوتاکس ، بوتاکس زیر چشم است. از بوتاکس برای رفع چین و چروک اطراف چشم استفاده می شود. در اطراف چشم عضلات حلقوی خاصی وجود دارد که با انقباض آنها چشم حالت بسته پیدا می کند. در برخی مواقع به طور غیر ارادی شما چشم هایتان را به این حالت می بندید. این کار باعث می شود به مرور زمان اطراف چشم شما چین و چروک هایی ایجاد شود. برای از بین بردن این چین و چروک ها از بوتاکس استفاده می شود. البته نحوه ی تزریق بوتاکس در دور چشم و ماندگار آن به تجربه پزشک و جنس بوتاکس بستگی دارد.

 

اقدامات قبل از بوتاکس

اولین اقدامی که قبل از تزریق بوتاکس باید انجام شود مشاوره با پزشک است. باید توسط پزشک ویزیت شوید و پزشک وضعیت عضلات شما را بررسی کند و عضلاتتان را از نظر مناسب بودن تایید نماید. چند روز قبل از تزریق بوتاکس از مصرف چای سبز بپرهیزید.

مصرف برخی داروها که خطر خونریزی را افزایش می دهد باید قبل از تزریق بوتاکس قطع شود. این داروها عبارتند از:

⦁  آسپرین
⦁  دی پیریدامول
⦁  وارفارین
⦁  ویتامین E
⦁  جین سین
⦁  تیکلوپیدین
⦁   امگا 3

 

مراقبت های بعد از بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس نیاز است که اقدامات زیر انجام شود تا فرد هر چه زودتر به بهبودی دست یابد. برخی از اقدامات لازم بعد از تزریق بوتاکس عبارتند از:

ناحیه ی تزریق بوتاکس را لمس نکنید و همچنین از ماساژ و مالش ناحیه تحت درمان به مدت 24 ساعت بپرهیزید. با اینکار بوتاکس را ناخواسته در ماهیچه های اطراف پخش خواهید کرد.

همچنین نیاز است که از انجام فعالیت های سنگین بپرهیزید. از مصرف زیاد الکل نیز خودداری نمایید.

از استعمال مواد شیمیایی بر روی صورت و لایه برداری های شیمیایی و یا میکرودرم به مدت 24 ساعت بپرهیزید.

در صورتی که پوستتان دچار کبودی شده است از کرم های موضعی ویتامین K و پمادهای موضعی استفاده کنید.

مزایای بوتاکس

سوالات بوتاکس

بوتاکس برای چه افرادی مناسب است؟

تزریق بوتاکس به افرادی که دچار چین و چروک هستند و قصد دارند که جوانسازی پوست را در کمترین زمان انجام دهند پیشنهاد می شود.

آیا با قطع دارو عضلات دچار افتادگی می شوند؟

خیر. با قطع تزریق بوتاکس، عضلات آرام آرام شل می شوند و به حالت اول باز می گردند اما دچار افتادگی نمی شوند.

مدت زمان تزریق چقدر است؟

تزریق بوتاکس معمولا چند دقیقه طول می کشد و به زودی اتمام خواهد یافت.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

خیر. تزریق بوتاکس دردی نخواهد داشت. این تزریق دردی مختصر و گذرا دارد.

آیا می توان بوتاکس را برای تمام نواحی صورت استفاده کرد؟

خیر. زیرا در برخی نواحی صورت با تزریق بوتاکس، فرم صورت حالت طبیعی خود را از دست می دهد. به همین دلیل نمی توان برای تمام نواحی صورت تزریق بوتاکس انجام داد.

چند وقت یک بار باید تزریق بوتاکس انجام داد؟

معمولا ماندگاری بوتاکس چند ماه تا یکسال است که بستگی به شرایط بدنی فرد و نحوه تزریق بوتاکس و همچنین جنس بوتاکس دارد. پزشک در تصمیم گیری این امر به شما کمک خواهد کرد.

آیا عمق خطوط چروک در مدت اثر بوتاکس موثر است؟

خیر

آیا بعد از تزریق بوتاکس کبودی و ورم مشاهده می شود؟

خیر بعد از تزریق بوتاکس اثری از کبودی و ورم نخواهید دید.

آیا تزریق بوتاکس محدودیت سنی دارد؟

خیر. بوتاکس را می توان از سن 7 تا 75 سالگی تزریق نمود. البته در برخی مواقع که بوتاکس جهت درمان تزریق می شود باید با پزشک مشورت نمود.

آیا تزریق بوتاکس باعث بی حسی ناحیه ی مذکور می باشد؟

خیر تزریق بوتاکس تاثیری در بی حسی پوست نخواهد داشت.

 

 

ارسال نظر

 • Lab Report Conclusions - What Is It?

  با در دسامبر 29, 2018 - 0 نظرات

  Using Lab Report Conclusions Even if you’re expected to submit the comprehensive report, you will have enough time in hand to produce a concise thesis. In order to understand how to compose a conclusion for a lab file, you’ve got to start by defining what a lab report conclusion is. To be certain that the […]

 • Everything you Will not Understand about The best way to Cite Song Lyrics Will probably Shock You

  با در دسامبر 11, 2018 - 0 نظرات

  The Characteristics of Tips to Cite Song Lyrics The Key to Successful How to Cite Song Lyrics The generic part of the title isn’t italicized and ought to forever in English even in the event the authentic part of the title is in a foreign language. For example, if you’re writing about a particular character […]

 • A Startling Simple fact about Free Topic Essay Thoughts Uncovered

  با در دسامبر 11, 2018 - 0 نظرات

  A Basic Trick for Free Topic Essay Options Unveiled You’ll be surrounded by writing professionals during the plan of order placement, and once you choose to purchase essay and pick an allocated author, things will likely get much more exciting. You may not just get the standard essay help, but they also give valuable editing […]

 • Mla Format Essay - Is it a Scam?

  با در دسامبر 11, 2018 - 0 نظرات

  The introduction covers the principal problem or question an essay addresses. Certainly not, but The concept is that you ought to check your mistakes when you compose an essay. Re-read all those sentences and you ought to have each of the principal ideas of the essay. Essay writing companies offer essay help materials. So whenever […]

 • The Lost Secret of Altogether Free Essays From the internet

  با در دسامبر 11, 2018 - 0 نظرات

  Best rated Altogether Free Essays Using the net Direct! Understanding CLEO is vital for students that wish to pursue their career in law enforcement education and are ready to attend law school. It’s essential for students to remain in mind there is a thesis an extremely specific type of writing assignment. It is necessary for […]