جوانسازی

جوانسازی

امروزه  دستیابی به روش های جوانسازی و جوان شدن   یکی از دغدغه های مهم بشریت می باشد و متخصصان پوست و مو روزانه  با بیمارانی  روبرو می شوند که   علت اصلی مراجعه آن ها بهبود وضعیت  درمان پوست صورت، گردن یا دست برای داشتن پوستی جوان تر و چین وچروک های کمتر  می باشد راه های فراوانی برای دستیابی جوانسازی پوست  با پیشرفت علم و تکنولوژی  به وجود آمده است که این روش ها سعی در جوان تر کردن پوست شخص دارند .

تزریق بوتاکس یکی از روش های شایع برای جوانسازی پوست است :

تزریق بوتاکس  در کل دنیا به عنوان شایع ترین اقدام زیبایی  می باشد در این روش به درون عضلات سم تزریق می شود  و آن ها فلج می شوند تا به مدت چهار الی شش ماه   خطوط ناشی از حرکات عضلانی  را نتوانند به وجود بیاورند همچنین این تزریقات لازم است که توسط   متخصص پوست یا جراح پلاستیک و کسانی که کاملا با آناتومی عضلات صورت آشنایی دارند،  به کار برده شود . معمولا یکی از موارد بسیار مهم نوع ماده تزریق شده می باشد . امروزه شاهد آن هستیم  که متاسفانه  ، افراد غیر متخصص از بوتاکس های چینی فراوانی استفاده می کنند  که  عوارض گوناگونی مانند  افتادگی پلک ، رخداد علایم مسمومیت  ناشی از سم و آلرژی ، لوچی  به وجود می آورد.

بوتاکس و اثرات آن

بوتاکس نوعی سم  و قوی ترین سمی می باشد که تاکنون شناخته شده است در صورتی که یک میلیونیوم   گرم آن به بدن انسان وارد شود  او را می کشد همچنین این سم می تواند باعث فلج ماهیچه های ارادی و غیرارادی شود اما امروزه از این خاصیت برای درمان  بیشتر از  50 نوع بیماری به کار گرفته می شود همچنین کاربرد وسیعی  در زیبا سازی بدن و بخصوص صورت دارد  به طوری که  در حال حاضر   شایعترین اقدام برای زیبایی‌ در جهان  تزریق بوتاکس می باشد .

از چه زمانی استفاده‌های درمانی و زیبایی‌ آن آغاز می شود  و بیشتر در چه مواردی استفاده می شود ؟

استفاده ی درمانی آن  از  دهه ی 50 قرن بیستم  و کاربرد زیبایی آن  از اواسط دهه ی 80 شروع می شود همچنین بوتاکس در درمان بیماری هایی که  به  دلیل زیادی  فعالیت و گرفتگی ماهیچه ها در چشم، صورت، گردن، حنجره، مری  به کار می رود در زیبایی برای از بین بردن  چین و چروک هایی  که در آن ماهیچه ها بیش از حد فعالیت دارند  به کار گرفته می شود .

مزایای-جوانسازی

تزریق بوتاکس بیشتر برای چه نواحی توصیه می شود ؟

پیشانی مناسب ترین  ناحیه ای می باشد که  در آن بوتاکس تزریق می شود که می توان  خطوط عمیقی   که با تزریق در این ناحیه   بین دو ابرو به وجود می آید  که  به آن ها  خط اخم گفته می شود و باعث از بین بردن خطوط عرضی پیشانی  می شود هم چنین  خطوط ریز کنار چشم  نیز به خوبی از بین می رود .

آیا می‌توان با تزریق در این ناحیه به بالا بردن ابرو هم کمک کرد ؟

بله ، کناره های ابرو  به طرف بالا رفته و به روش خاصی تزریق انجام می گیرد  این  امر برای خانم ها بسیار مطلوب می باشد .

تزریق بوتاکس اطراف چشم

امروزه در موارد بسیاری بوتاکس مورد استفاده قرار می گیرد  این ماده ی مفید که نوعی سم می باشد  با تزریق عضلات بدن  سبب ضعیف شدن عضلات می شود که عصب های آن به مرور زمان فلج می شود  .

هدف از  فلج عضلانی تحرک کمتر و جلوگیری از ایجاد خط و خطوط در آن ناحیه می باشد .

افراد با تزریق بوتاکس  می توانند مانع به وجود آمدن چین و چروک   در ناحیه پیشانی و چشم ها می شوند . با خندیدن های عمیق و یا بالارفتن سن  چین و چروک های به وجود آمده  ایجاد می شوند همچنین با تزریق بوتاکس  از بین بردن این خطوط خنده و چروک های سطحی و عمقی قابل درمان می باشد و به بیمار نتیجه ی مطلوبی تحویل می دهد بوتاکس در حقیقت نقش جوانسازی پوست را دارد و به مدت شش ماه الی 1 سال  مانع از ایجاد  پیری پوست می شود.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که  تزریق بوتاکس به  تمدید نیاز دارد  زمان تمدید به  نوع بوتاکس و نوع پوست بیمار بستگی دارد بر آورد زمان تقریبی آن 4 ماه الی 1 سال می باشد  بوتاکس برای پوست هیچ عوارضی به همراه ندارد  و پس از ده روز  تاثیرات آن  بر روی پوست به خوبی قابل مشاهده می باشد

تزریق بوتاکس  در اطراف چشم ها  سبب  پرکنندگی پوست و از بین بردن چروک های سطحی می شود .

آیا پوست  در صورت قطع تزریق بوتاکس  دچار افتادگی بیش از پیش نخواهد شد؟

خیر . این مشکل به وجود نمی آید  و پس از تمام شدن اثر دارو  به آرامی عضلات شل می شود  و به حالت اول برمی گردد ولی افتادگی بیش از پیش نخواهد داشت .

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

مدت زمان لازم برای انجام بوتاکس

این تزریق بیش از چند دقیقه طول نمی کشد و در صورت تحمل فرد  ظرف مدت چند دقیقه تمام می شود .

آیا بوتاکس را  برای تمام نواحی صورت می توان به کار برد؟

خیر تزریق بوتاکس برای تمام قسمت های صورت امکان پذیر نمی باشد . و  در صورت تزریق  ، صورت فرم غیر طبیعی به خود می گیرد .

از تزریق ژل (فیلر) برای از بین بردن چین و چروک ها استفاده می شود ؟

می توان از ژل های استاندارد جهت  پر کردن خطوط خنده و بسیاری از چین ها و فرورفتگی های صورت استفاده کرد . ژل دایمی  از   جنس پلی آکریلامید  می باشد  که باعث ایجاد عفونت پوستی و  واکنش های حساسیتی می شود رهایی پیدا کردن از ژل دائمی بسیار مشکل و گاه ناممکن می باشد ما به شما توصیه می کنیم  برای  جوان تر شدن چهره خود  از ژل استفاده کنید این تزریق لازم است که توسط متخصص پوست یا جراح پلاستیک انجام بگیرد همچنین  برای  نوع ژل تزریق شده وسواس به خرج دهید  تا از ژل های استاندارد و  مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا یا وزارت بهداشت  برایتان استفاده  شود .

تزریق چربی از بی عارضه ترین راه های جوانسازی پوست می باشد . همچنین  تزریق چربی خود فرد یکی از روش های خیلی خوب و بی عارضه برای جوانسازی صورت و پشت دست ها می باشد در این حالت چربی از  ناحیه باسن یا ران ها یا اطراف زانو،  برداشته می شود و در قسمت صورت تزریق می گردد .
تزریق پلاسمای غنی از پلاکت  یکی از روش های رایج جهت برطرف کردن چین و چروک‌ پوست  می باشد .
در واقع ، برای تحریک کلاژن سازی پوست فرد از فاکتورهای رشد پلاکتی سرم فرد باید استفاده شود همچنین برای افزایش دوام چربی و نیز تحریک کلاژن سازی در تزریق چربی  می توان  از پلاسمای غنی از پلاکت می توان بعد از لیزر درمانی و نیز می توان به صورت مخلوط با چربی فرد  به کار برد .

جوانسازی پوست با لیزر های جوان ساز

لیزر های جوان ساز  به  دو گروه قسمت بندی می شوند :
1- لیزرهای تهاجمی که زخم ایجاد می کنند .
2- لیزرهای غیرتهاجمی که زخم ایجاد نمی کنند …
لیزر دی اکسیدکربن ، برای جوانسازی پوست با لیزر، نتیجه ی بسیار عالی دارد

اما از طرف دیگر زخم به وجود آمده عمیق می باشد و  لازم است که فرد به مدت  هفت الی ده روز در منزل استراحت کند

و قرمزی پوست به مدت طولانی ،  رخداد جوشگاه  خطر لک شدن پوست وجود دارد .

همچنین  لیزر فراکشنال دی اکسیدکربن  از مقبولیت بیشتری برخوردار است و فرد برای  ایجاد نتیجه ی عالی چندین بار آن را انجام می دهد  مشکل های بیمار  طی چهار الی پنج روز پس از هر بار لیزر درمانی تمام می شود و می تواند به کارهای روزمره خود بازگردد همچنین   لیزر ارنیوم  کاربرد کمتری برای جوانسازی پوست و تحریک کلاژن سازی دارد زیرا  عمق نفوذ آن به پوست کمتر از دی اکسیدکربن است.

از جمله لیزرهایی که نمی توانند توقعات بیماران پرتوقع ایرانی را برآورده کنند  لیزرهای غیرتهاجمی  می باشند اما برای  مدیران و افراد شاغل  می تواند کارساز باشد . می توان جهت انجام لیفتینگ صورت  از لیزرهای خاص  استفاده کرد  به صورتی که چربی های اضافی پوست  با ورود فیبر لیزر از طریق یک سوراخ کوچک داخل پوست جذب شده  و  از زیر پوست باعث کشیدگی آن و تحریک کلاژن سازی می شود.

امروزه با استفاده از این روش ها  نیاز به جراحی پلاستیک را در بسیاری از موارد  را برای فرد برطرف کرده  و می توانند چهره  خود را  به تا 10 سال جوان تر کنند و هیچ گونه تیغ جراحی روی پوست آن ها ایجاد نمی شود .

از روش های دیگر جوانسازی پوست می توان به امواج رادیویی اشاره کرد
همچنین امواج رادیویی با تحریک کلاژن سازی از طریق  ایجاد حرارت در زیر پوست  به کار می روند

دستگاه های گوناگونی وجود دارد که  برای ایجاد جوان سازی  از این امواج استفاده کرد نتیجه حاصل شده از این دستگاه ها  به اپراتور و وقت و تکنیکی که برای انجام این کار گذاشته می شود  بستگی دارد .